sobota, 27 grudnia 2014

Terra Madre Slow Food Festiwal



Dziś post związany z tym, co wiele osób lubi najbardziej, czyli jedzeniem J. Już jakiś czas temu, od 7 do 9 listopada w Krakowie miało miejsce wydarzenie ściśle związane z ruchem slow food, a mianowicie: Terra Madre Slow Food Festiwal. Organizatorem było Slow Food Polska, oddział Slow Food International – organizacji, która w 150 krajach zrzesza ponad 100 tysięcy członków. Na program festiwalu składały się nie tylko targi żywności, lecz także spotkania w krakowskich lokalach, liczne warsztaty dla dzieci oraz laboratoria dla dorosłych (podzielone na sekcje: „pić”, „jeść” i „gotuje się”). Tematyka laboratoriów, która najbardziej zapadła mi w pamięć to: Polska nalewką silna, Śniadania od Wiednia po Wilno przez Warszawę, Grill jako sztuka oraz  Śledziożercy




Jeżeli chodzi o same targi to dużym atutem była różnorodność wystawców: od pieczywa przez sery, wędliny, konfitury aż po słodycze i alkohole. Z moich obserwacji wynikało, iż najbardziej oblegane były stoiska z pieczywem, serami i oczywiście alkoholami :P.  Razem z mężem kupiliśmy dwa chleby żytnie z żurawiną (pycha!) oraz kawałek długo dojrzewającego sera. W sumie dobrze, że ograniczyliśmy fundusze na te targi, bo inaczej kupiłabym coś na każdym stoisku. Bez wątpienia tym, co przyciąga ludzi na tego typu imprezy jest już sama możliwość degustowania  różnych produktów. Mąż chyba najwięcej czasu spędził przy miodach pitnych, ja z kolei byłam zachwycona dżemem z cukinii i gruszkową musztardą, duże wrażenie zrobiły na mnie też pięknie wyglądające podpłomyki z chwastami i ziołami.







Mam nadzieję, że udało mi się chociaż trochę zachęcić Was do udziału w tego typu imprezach.  Warto zarezerwować sobie kilka godzin, żeby nie spieszyć się, spokojnie podejść do każdego stoiska i porozmawiać ze sprzedawcą. Jeżeli coś wyjątkowo Wam zasmakuje dobrym pomysłem będzie zdobycie wizytówki/ulotki, ponieważ tego typu rzeczy ciężko dostać w zwykłych sklepach. Oczywiście nie są one tanie, ale tutaj liczy się jakość, a nie ilość - najważniejsza jest tradycyjna receptura, ekologia, czas i wysiłek poświęcony produktowi.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz